Porządkownik – jak zacząć robić rzeczy

Dużo pytań, mało odpowiedzi

Dużo osób pyta „jak zacząć robić rzeczy”. To nigdy nie jest łatwe, bo zaczynanie to najczęściej zmiana, decyzje, wybory – co zrobić, jak zrobić, kiedy zdecydować się na pierwszy krok. Dużo pytań, mało odpowiedzi. Mózg szaleje. Pokażę Wam się jak z tym rozprawiam – oto Porządkownik.

Jak robię porządek w głowie

To nie jest tak, że zrobicie to ćwiczenie i wszystko zadzieje się samo. A skąd. Pamiętajcie, to tylko tabelka z literkami i sama nic się nie zrobi. Ale jeśli ją uzupełnicie, uruchomicie jej supermoc, bo ona potrafi coś bardzo przydatnego – uwalnia od natłoku myśli związanych z tym jak zacząć albo co zrobić dalej.

Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, że zapisanie zadań, pomysłów, wyzwań to w jakimś sensie zajęcie oczyszczające. Jeśli analiza, pomysły, plany cały czas dzieją się w głowie, to będziemy mieć poczucie chaosu i bałaganu. Nikt w takiej sytuacji nie wie jak zacząć, bo nikt nie wie co w ogóle ma zrobić. Przelanie myśli na papier (komputer) pozwala złapać dystans, przyjrzeć się z boku. Odetchnąć.

A teraz pomyśl, że wpiszesz to wszystko w TABELE

Taaak, samo spisanie to za mało, poukładajmy to i uporządkujmy, ok? Wiesz co wtedy będzie? Zobaczysz, że Twoje działania mogą mieć schemat, a myśli nie muszą odbijać się jedna od drugiej bez ładu i składu, tylko każda z nich znajdzie sobie swoje miejsce. 

Poukładane wyglądają o wiele przyjaźniej i jeśli z czasem zamienią się w gotowe zadania do zrobienia.

Nie wierzycie? No to patrzcie.

Mam do zrobienia stronę Wydawnictwa Cyfrowego. I to poważnie mam ją do zrobienia, bo zaraz rusza sprzedaż, a ja wciąż nie mam grafik, logo, treści. Nie mam, bo CIĄGLE COŚ. Czas się z tym rozprawić i zrobić Porządkownik.

 

Jak używać Porządkownika?

 1. Co chcę zrobić? Napisz tu co chcesz zrobić. To może być „przeczytać książkę X”, „założyć firmę”, „namalować obraz” itd. Co sobie chcesz.
 2. Kiedy chcę skończyć? Napisz kiedy chcesz to skończyć. Data. Potrzebna jest tu data.
 3. Daj radę. To mój ulubiony punkt i muszę mu poświęcić chwilkę. Kwadrat „daj radę” jest w innym kolorze, bo tu się dzieje magia oraz oszukanie mózgu level master 🙂

  Jak mamy coś zaplanować, to nam się nie chce, nie wiemy jak, nie wiemy co. Normalka. Ale kiedy z tym samym problemem, który mamy, zgłosi się do nas przyjaciółka lub ktokolwiek, natychmiast budzi się w nas Wujek Dobra Rada i tadam! wiemy wszystko. Oto zstępuje na nas światłość i jesteśmy gotowi nieść dobrą nowinę oraz sypać rozwiązaniami i planami z rękawa. Więc w tym oto punkcie wykorzystamy tę niezwykłą umiejętność.

  Wyjdziemy z siebie, staniemy z boku i będziemy radzić. Wyobrażamy sobie, że przyszła do nas koleżanka, która ma wypełnione te dwa pierwsze pola (co chcę zrobić i kiedy chcę skończyć) i nie wie co dalej. Strapiona, przychodzi do nas po poradę. Mądra dziewczyna, wie gdzie uderzyć.  I teraz my mamy zadanie –  radzimy jej co ona musi zrobić, żeby zrealizować te wypełnione przez nią kwadraciki. Bo przecież to jest dla nas oczywiste. Spisujemy pięć rad dla tej zagubionej duszyczki i możemy też jej powiedzieć – to łatwe, dasz sobie radę.
  I wracamy do rzeczywistości.

 4. Pierwszy krok. Jaki pierwszy krok możemy zrobić natychmiast, żeby zacząć realizować nas pomysł? Skorzystaj z jednej z rad, jakie dała Ci przyjaciółka w kwadracie po lewej 😉
 5. Kto / co mi pomoże? Masz kogoś / coś co Ci ułatwi sprawę? Możesz się z kimś skonsultować, a może nawet delegować to zadanie? A może jest książka, która odpowiada na Twoje pytanie i powinnaś ją przeczytać?
 6. Co Cię odciąga od realizacji tego zadania? Zapisz co to jest, a następnie się tego pozbądź. Jeśli wpiszesz tam „dzieci”, nie odpowiadam za Twoje decyzje! Ale wiem kto może Ci pomóc.

Przykład – Wydawnictwo Cyfrowe – strona www

Żeby nie było, że ja tak wszystko wiem i umiem. Sama mam kilka Prządkowników i dzięki nim jeszcze oddycham i ogarniam. Na przykład jeden z nich wygląda tak:

Zapisane i poukładane myśli, pozwalają spojrzeć na sytuację z perspektywy i po prostu zacząć. A jak się zrobi już pierwszy krok, to kolejne po prostu są łatwiejsze.

Sprawdźcie. I dajcie znać jak było. 

Photo by Jess Bailey on Unsplash

Leave a Reply