Zdolni - niezdolni, algorytm pełen empatii

Sercem tego startupu  jest test, który łączy pracownika z pracodawcą. Na czym polega nasza innowacyjność? Pracownikiem jest osoba z niepełnosprawnością ruchową, a test to seria prostych pytań, które nie tylko pomagają poznać kandydata i dopasować go do odpowiedniego stanowiska pracy, ale też dać mu poczucie, że jest potrzebny.

Zdalniacy to duży projekt, który realizuję z agencją Leżę i Pracuję i jej CEO Majką Lipiak. Powstał on w ramach projektu grantowego “Transfer HUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej”.

Moja rola w projekcie: dostałam zadanie, że trzeba zrobić test i on musi być prosty. Do dyspozycji miałam badania z osobami z niepełnosprawnością, które poszukują pracy. Po dogłębnej analizie przygotowałam warsztaty z ekspertami (Anetą Hawryluk – psycholożką, doradcą zawodowym, Marcinem Karczem, pracownikiem socjalnym, Pawłem Nowakiem, projektantem UX, Katarzyną Maciejewską, projektantką algorytmu, Majką Lipiak, pomysłodawczyną projektu) podczas których opracowaliśmy obszary tematyczne pytań i przykładowe koncepcje. Następnie ułożyłam test tworząc odpowiednie dopasowania między pracodawcą i pracownikiem. Tworzyłam pary pytań lub pytania i równoważne odpowiedzi, które uzupełniały się lub wykluczały, tworząc możliwe lub niemożliwe połączenia. Następnie Kasia Maciejewska zapisała to wszystko tak, by było zrozumiałe dla programisty. I zaczęliśmy kodować…

Zdalniacy zostali docenieni w Konkursie Think Big: Grow Smarter organizowanym przez UPC  w kategorii Think Social (artykuł na forbes.pl).

Cały proces powstania Zdalniaków – od pomysłu do realizacji) opisałam w tej prezentacji. Teraz pracujemy nad dalszym rozwojem i szukamy nowych dróg do sprawnego łączenia pracowników i pracodawców. Zależy nam na tym, by test uczył się i tworzył typy pracodawców i pracowników. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie opisać profil kandydata i opis idealnego stanowiska pracy. Być może będzie to krok do zmian w organizacjach, które pozwolą zatrudniać więcej osób z niepełnosprawnościami lub więcej pracowników zdalnych. Analiza dużej ilości danych pozwoli też sprawnie skalować narzędzie na inne grupy osób, które dużo czasu spędzają w domu (mamy, seniorzy, osoby czasowo pozostające w domach). 

tl;dr

Współpraca

Majka Lipiak & Leżę i pracuję

Kiedy

2018 - 2019

Kategoria

Service design, warsztaty, zmiana, innowacje społeczne