Jak to się robi w Google? Projektowanie innowacji

Kilka tygodni temu miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach „Projektanci Innowacji PFR” i sprawdzić „jak to się robi w Google”. Co mi te warsztaty dały, czego się nauczyłam i czy poszłabym na nie kolejny raz? Zapraszam do zerknięcia w moje notatki 🙂

A po co to komu? Czym jest Design Thinking?

Design Thinking to metoda projektowania innowacji stosowana w Google. Jeśli interesujecie się tematem jest szansa, że już o niej słyszeliście. A może znacie też googlowski Design Sprint?

Tu jet najnowsza, aktualna wersja tej metody (ale ja nie o tym!) 

Design Thinking jest metodą stosowaną przy tworzeniu innowacyjnych produktów. Dziś jest bardzo popularna i kojarzy się często z takim ogólnym chaosem, kolorowymi karteczkami i tym, że niewiele osób potrafi wyjaśnić o co w niej chodzi. Program warsztatu bazuje na wewnętrznej metodzie stworzonej na potrzeby rozwoju innowacji w Google pod nazwą Creative Skills for Innovation Lab (szczegóły znajdziecie na filmie).

 

Na warsztatach dowiecie się, że wbrew pozorom jest to metoda usystematyzowana, która krok po kroku przeprowadza nas przez proces tworzenia rozwiązania – od pomysłu do wykonania prototypu.

Co ten Design Thinking daje?

  1. Pozwala odkryć prawdziwe problemy użytkowników (bo czasem to, co wydaje się być problemem, który chcemy rozwiązać jest tylko wierzchołkiem góry lodowej)
  2. Pozwala wychodzić poza racjonalne i schematyczne rozwiązania, pobudza kreatywność i pozwala tworzyć naprawdę szalone pomysły (a to ważne i potrzebne w procesie rozwiązywanie problemów lub tworzenia nowych rzeczy)
  3. Pozwala stworzyć prototyp rozwiązania i natychmiast go przetestować. Działa? Pracujemy dalej. Nie działa? Do śmietnika i ruszamy od początku.

Program warsztatów podzielony jest na trzy obszary:

  • Zrozumienie użytkownika (Empatia)
  • Myślenie 10x (Myślenie bez granic)
  • Eksperymentowanie (Tworzenie prototypów)

To czas, kiedy pracujecie ze stworzonym tego dnia zespolem nad wybranym dla siebie problemem. I to dla mnie było najciekawsze, bo samą metodę Design Thinking znam i stosuję, natomiast bezcenna jest dla mnie praca w nowym teamie, z nowymi ludźmi, którzy – jak się okazało, nie znali w ogóle zasad. To dla mnie niezwykle ciekawe, by zaobserwować jak ktoś po raz pierwszy wchodzi w świat Design Thinking, jak jest na początku zagubiony, trochę nie wie co się dzieje i potrzebuje dodatkowych wyjaśnień. Dzięki temu dowiedziałam się jak skutecznie wyjaśniać czym jest Design Thinking i Service Design, jak lepiej i skuteczniej objaśniać poszczególne etapy procesu w jaki sposób mówić o wynikach prac. Przyznam jednak, że tego się trochę spodziewałam. Natomiast najciekawszym wnioskiem było to, że będąc na co dzień w pewnych schematach, ciężko jest pobudzić kreatywność innych i dać im pewność, że naprawdę mogą tworzyć absurdalne pomysły i nie bać się tego, że zostaną przez kogoś źle ocenieni. 

Poznaliśmy też kilka fajnych tabelek z pytaniami (nazywa się to narzędziami), które pozwalają zatrzymać się na chwilę podczas myślenia o problemie i sprawdzić, czy wszystko dobrze idzie. Dlatego od czasu do czasu warto w projekcie (nawet jeśli nie ma on nic wspólnego z Design Thinking) zadać sobie pytania:

  • Dlaczego to w ogóle jest problem?
  • Jaka jest obecna sytuacja?
  • Dlaczego powinniśmy ten problem rozwiązać?
  • Dlaczego ten problem nie został rozwiązany wcześniej?

Spróbujcie, może to pozwoli Wam odkryć coś nowego, coś, o czym nie mieliście szansy pomyśleć wcześniej. Ja bardzo lubię te pytania, bo pozwalają zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć temu, co się robi. 

Ok, więcej zdradzać nie będę, może sami będziecie chcieli się przekonać jak to wszystko wygląda.

Czy poszłabym na ten warsztat jeszcze raz?

Bardzo możliwe, bo to, że metoda się nie zmienia, nie oznacza, że cały czas pracujemy nad tym samym. Każdy warsztaty to inny problem, inni ludzie, inne sposoby myślenia. Każde takie spotkanie to szansa, by nauczyć się czegoś nowego. A co najważniejsze – ćwiczyć. Pracę w zespole, wspólne tworzenie rozwiązań i wychodzenie poza schematy. 

 

Chcecie się zapisać? Każdy może spróbować!
Warsztaty odbywają się w całej Polsce. Śmiało!

Leave a Reply