Jak kupić idealny prezent stosując narzędzia service design? Poradnik dla tych, co nie mają pomysłu

Są tacy, którzy to lubią

Lubię święta z kilku powodów, a jednym z nich jest możliwość obdarowania kogoś prezentem. Oczywiście, można to robić przez cały rok, ale prezent po choinką to jednak prezent pod choinką – jest wyjątkowy nie tylko ze względu na okazję, ale na kontekst wydarzenia – jesteśmy wszyscy razem, zadowoleni po pysznej rodzinnej kolacji, czekamy na niespodziankę. To idealny moment, bo wszystko, dosłownie wszystko nam sprzyja.

Bardzo lubię robić prezenty, a najbardziej lubię zastanawiać się co komu mogę podarować, by po otwarciu ozdobnego opakowania na twarzy obdarowanego pojawił się uśmiech. Też tak masz?  Świetnie! W takim razie wnioskuję, że lubisz robić prezenty tak jak ja! Jeśli jednak jest inaczej i głównie nie wiesz co można komuś podarować, proponuję skorzystać z metod, które na co dzień stosuję w service design.

A gdyby tak zastosować tu narzędzia service design?

Sercem tej metody jest zrozumienie potrzeb i pragnień użytkownika, więc jej założenia są idealne dla naszego problemu – braku pomysłu na prezent. Będziemy się posługiwać przykładem – Ania kupuje prezent dla Taty.

Aniu, czas na instrukcje dla Ciebie:

Mapa empatii i persona

Narzędzia, które pozwalają nam lepiej zrozumieć użytkownika, mają w sobie kilka magicznych pytań, które z powodzeniem możemy wykorzystać przy wymyślaniu prezentu idealnego.

Na ich podstawie Ania może się zastanowić…

 • Co Tata myśli o tym co go otacza?
 • Co sprawia, że Tata bywa sfrustrowany?
 • Co sprawia, że Tata bywa szczęśliwy?

Co Ani dadzą te pytania:

 • Ania poświęci czas na to, by zastanowić się jak wygląda świat z perspektywy Ojca
 • Ania zacznie myśleć tak, jak mógłby pomyśleć Tata
 • Ania zacznie widzieć różnice w jej widzeniu codzienności a tej widzianej oczami Padre
 • Ania wejdzie w buty Ojca i jest szansa, że odkryje coś nowego patrząc na codzienność jego oczami
 • Zapisując odpowiedzi na te pytania Ania zwizualizuje sobie to, nad czym pracuje

Jak mogłyby wyglądać odpowiedzi na takie pytania:

Co Tata myśli i mówi o tym co go otacza?

Tata w ogóle mówi niewiele. To, o czym zawsze mówi to sprawy związane z pracą. Przekonuje wszystkich, że nic nie jest mu potrzebne. Tata zawsze mówi, żebyśmy przyjechali na weekend, nawet jeśli wie, że nie możemy tego zrobić, bo mamy inne plany. Kocha oglądać amerykańskie seriale o złomowiskach. Taka myśli, że święta są fajne, bo jesteśmy wszyscy razem. Tata martwi się o wszystkich, ale robi to na swój sposób. Narzeka na jakość powietrza, bo lubi jeździć na rowerze.

Jak to zinterpretować?

 • Przeczytać i sprawdzić jakie okoliczności i myśli przyszły nam do głowy, kiedy myślimy o danej osobie
 • Co wymieniliśmy i dlaczego, czy jest tego dużo czy mało – czy na tej podstawie możemy powiedzieć, że dobrze znamy naszego Tatę?
 • Czy pojawiły się jakieś zagadnienia, dziedziny, tematy, które mogłyby być dobrym prezentowym punktem zaczepienia?
 • Czy pojawiły się jakieś odkrycia? Czy coś nowego sobie uświadomiliśmy?

Jak ma mi to pomóc w wyborze prezentu?

 • Skoro Tata chciałby mieć Ciebie / Was więcej można przygotować kilka prezentów podarowanych pod choinkę ale z opcją otworzenia ich w konkretne dni (kiedy nie ma nas długo w domu rodzinnym, np. ten plik / kopertę możesz otworzyć dopiero 14 maja 2020)

   

 • Jeśli Tata mówi, że „nic nie jest potrzebne” może rzeczywiście tak jest, może ważniejsza jest świąteczna otoczka – wtedy zamiast na samym prezencie skupiłabym się na opakowaniu i zrobiła je tak, by Tata musiał je otworzyć na przykład z zamkniętymi oczami albo przy pomocy wszystkich wnucząt / dzieci. Opakowanie byłoby miłe w dotyku, wielowarstwowe, z zagadkami. Wtedy nawet ukryte na dnie skarpetki będą fajne, bo liczy się nie sam prezent ale doświadczenie

   

 • Jeśli Tata lubi mieć kontakt z Rodziną, ale mieszkacie w innych miastach, super sprawdzą się gadżety ułatwiające rozmowę – kamerka internetowa, mikrofon, lub fajny zestaw słuchawkowy, byście mogli rozmawiać na odległość

   

 • Smog i rower – to już oczywiste i to zostawiam Wam 🙂

Ścieżka klienta (Customer Journey)

Ania może się zastanowić…

 • Jak wygląda dzień jej Taty? Tak w punktach?
 • W których momentach tego dnia Tata jest najbardziej zadowolony?
 • W których momentach tego dnia Tata najczęściej się denerwuje?
 • Jakie stałe wydarzenia w ciągu dnia dają Tacie radość?
 • Jakie stałe wydarzenia w ciągu dnia są dla Tacie frustrujące?
 • Jak te pytania wypadają w skali rocznej?

Ważne, żeby skupić się nie tylko na faktach, ale też na emocjach jakie towarzyszą naszemu prezentowemu bohaterowi.

Ojciec wstaje rano i co robi? Jak się czuje? Czy przyjemnie jest mu położyć nogi na podłodze po wstaniu z łóżka? Czy się spieszy? Czy jeździ samochodem? Czy zdąży zjeść śniadanie? Co w samochodzie mu się podoba, na co narzeka? Jak wygląda jego czas w pracy?

A co po pracy? Jakie ma hobby? Czym się aktualnie interesuje? Co ogląda? Co czyta? Czego słucha? Co robi przed snem?

Ważne, żeby prześledzić cały dzień takiej osoby i zastanowić się które emocje możemy wzmocnić a które obniżyć naszym prezentem. 

Ebook w korku? A może sami coś przeczytamy / przygotujemy i damy nagranie w prezencie? A może jakiś kurs, warsztaty? Może jest jakaś aplikacja, program, który mógłby ułatwić życie komuś takiemu jak Padre a on nie ma o niej pojęcia? Co sprawi, że będzie spokojniejszy? Co sprawi, że będzie się lepiej czuł? Nie jest zadowolony z samochodu? Może nie zorganizujesz nowego, ale jakaś przejażdżka fajną furą już wchodzi w grę?

Planowanie i celowość

 • Czy Tata ma cel, marzenie, które znają wszyscy?
 • Czy jest jakiś sposób, by wesprzeć go w realizacji tego ważnego celu?
 • Czy jest coś, co Tata bardzo chciałby zrobić, ale nie ma czasu lub nie może się zorganizować? Czy jest tu przestrzeń do wsparcia?

Co dalej?

Zapisz wszystkie odpowiedzi i pomysły jakie przychodzą Ci do głowy. Nawet jeśli mogą wydawać się nierealne, to ważne, by pojawiły się na papierze. Następnie przyjrzyj się swoim odpowiedziom i zastanów się jak możesz sprawić, by prezent był realny i do wykonania (zakupu) przed świętami.

A jeśli będzie zbyt abstrakcyjnie (na przykład wyszło, że Tata chciałby polecieć w kosmos)? Postaraj się to ściągnąć na ziemię ale wciąż spełniając marzenia. Wizyta w planetarium? Książka o kosmosie? Makieta układu słonecznego? Tunel aerodynamiczny? Na pewno coś wymyślisz. 

To tyle. Nie wiem czy to najlepsza metoda, wiem natomiast, że może Wam pokazać i uświadomić kilka ciekawych rzeczy. I kto wie czy poszukiwanie nie zakończy się prezentem idealnym. Tego Wam życzę 🙂

 

Photo by Kira auf der Heide on Unsplash

Leave a Reply